Dela nyhet
Uppdatering Umeå fotbollsfestival cirka schema för torsdag och fredag
18 jul, 09:36 9 kommentarer

Hej igen!
Jag fick ett klokt inspel från en ledarkollega. Jag hade glömt bort att vi ju har vår skola och mat hela torsdagen. Då är det bäst att vi samlas på Hagaskolan, bär in våra grejer och äter lunch där.
Men, då behöver vi åka 09.30 från Gammelstad, så vi är framme strax efter 12.00 och kan äta lunch i skolan 12.30.
Efter lunch hinner tjejerna softa lite och så åker vi i samma bilar till match 1 på Ersängsvallen.
/Lars
Kommentarer
Bettan 18 jul, 17:00
Finns det någon som Evelina kan åka med ner?🙏🏻
Lars Sjöberg 18 jul, 18:37
Tack alla - och särskilt Kristian 🙏 Evelina åker till Umeå med Tove 😊
Lars-Åke Isaksson 22 jul, 20:26
Hej, Vi är under fredagen på en tur till Västernorrland, och undrar ifall Vendela kan lifta med någon till och ifrån boendet till de 2 matcherna😊
Lars Sjöberg 22 jul, 23:31
Det löser vi Lars-Åke 👍 Josefine kommer att gå ut med ett schema för helgen och också då be föräldrar att vara beredda att hämta spelare på skolan och köra till/från planerna.
Josefine Mettävainio Pettersson 23 jul, 00:20
Nu har jag uppdaterat denna nyhet med ett ungefärligt schema för våra två första dagar av umeå fotbollsfestival. Vi gick igenom det med tjejerna ikväll och de fick även delge vad deras målsättning är med cupen. Vi resonerade då hur de kan ge sig själv bästa förutsättningar för att lyckas med den målsättningen.
Vi ser att vårt spelschema gör att det blir svårt att ta festivalbussarna till alla matcher och hade önskat få hjälp av er föräldrar med 1-2bilar som kör till och ev från gulmarkerade matcher. Hör av er om ni kan vara behjälplig.
Kristian Nygren 23 jul, 08:21
Jag finns på plats och kan vara behjälplig med skjuts (Tove + 3)
Mamma Mia 23 jul, 08:23
Vi kommer vara på plats och kan köra!
Henrik Löfdahl 23 jul, 14:00
Jag kan skjutsa till bägge matcherna.
Josefine Mettävainio Pettersson 23 jul, 20:41
Toppen då vet vi att ni kan vara behjälpliga super!